Image for post
Image for post

20.02.2019 Çarşamba — PANAMA

Cartegena dan Panama ya Copa Air ile 1 saat den kısa sürdü yolculuk, bütün ara uçuşları skyscanner dan aldım. Havaalanından çıkınca sağa dön otobüs lerin olduğu işaretleri takip et. Epey bir yürüyüş ile yolun karşı tarafına geçtim ama nasıl gideceğimi hala bilemiyorum, neyse bir karı koca yardımcı oldular, X482 otobüsüne onların kartı ile bindim. Trafik çok yoğun ve nerdeyse 1 saat sürdü yolculuk. Bir durakta inip bu sefer metro ya bindik, Iglesia de Carmen durağında indim. Sonunda şehrin yeni bölgesinin olduğu belli yüksek binalardan oluşan bölgeye geldim, ve booking.com da bulduğum otele 20 dakika yürüdüm. Aslında $50 görünüyordu, bu sefer de rezerve etmediğime pişman oldum, çünkü benim istediğim fiyat da oda kalmamış. İnternet de başka bir otel bulup oraya yollandım, yine 500m mesafede, “Tower House Suites” tek kişilik oda $52, en pahalı konaklama Panama da oldu. Odaya yerleşdik ten sonra metro ile eski şehir merkezine gidip epey dolaştım, yüksek binalı merkezin karşısına düşüyor, burası ayrı bir dünya. Yerel kıyafetli kadınlar, yerel halk çok daha fakir ve akşam gelmeye cesaret ister.

Belediye binasının olduğu yerde bir müze, panama kanalının yapılış aşamalarını anlatıyor. Ülkenin bu yönünüde görüp otelime geri döndüm.

21.2.2019 Perşembe- Panama dan Dönüş

Panama kanalına gitsen bir türlü gitmesen bir türlü, otelden çıkış yaptım, valizimi emanete bırakıp metro ile ana istasyondan otobüsler gidiyormuş, onlara binip gittim Panama kanalına. Giriş ücreti çok yüksek, yukarda gemilerini geçişini izleyebileceğiniz platform var, havuzlar net görünüyor ama gemi geçişini görmek için akşama kadar beklemek gerekiyordu, benim o kadar vaktim yok, akşam uçağa yetişmem gerekiyor.

Otele geri dönüp valizimi aldım, uzun bir bekleme sonunda havaalanına direkt giden halk otobüse binip vakitlice alana gidip geri dönüş yolculuğuma başladım. Dönüş uçağım Air France ile Paris, oradan Atlas global ile İstanbul, Paris aktarması için biniş kartı veremediler, gidince alacakmışım ama valiz direkt İstanbul’a bağlanıyor. Paris de biraz stresle öğreniyorum ki, farklı bir terminal den Atlas global den biniş kartı alacağım, ama bu arada hiç yapmadığım bir şey oldu, checkin sırasında valiz etiketimi vermemişler ben de dikkat etmedim. Neyseki sorunsuz ve kayıpsız döndüm eve.

2019 GÜNEY AMERİKA GEZİ NOTLARI

Notlar:

  • Toplam da 41 günlük rotam; PERU, BOLİVYA, EKVATOR, KOLOMBİYA, PANAMA

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store