Image for post
Image for post

Toplamda 16 ülke gezsem ve bazılarında yaşama tecrübem olsa da profesyonel rehber olarak ilk gezim sevgili Hüseyin abi sayesinde Hindistan’a oldu. Hem daha önce görmediğim bir ülkeyi hiç para ödemeden gezmiş hem de çoğunu direkt yada dolaylı olarak tanıdığım uyumlu bir grupla keyifli bir gezi yapma şansını yakalamış oldum. Ben bu rehberlik işini çok sevdim çook

Haziran da gideceğim belli olunca kasım ayına daha çok var dediğim zaman sanki dünmüş gibi koca yaz harala gürele geçdikten sonra gezi zamanı gelmişti bile. Hinistan lı bir çifti İstanbul da 4 gün gezdirdiktyen sonra onları İzmir’e yolcu edip bende onların ülkesine doğru yola çıktım. Kışlık elbiselerimizi Delhi havaalanına iner inmez çıkarttık taaaki 14 gün sonra geri dönenen kadar. 6 saatlik yolculukdan sonra farklı bir Dünya ya adım attığımızı bütün duyu organlarımızla hissettik. Hindistan benim yıllardır gitmek istediğim hatta belki 2–3 ay kalma planları yaptığım bir ülkeydi. Hindistan’a yolu düşmemiş birine gezgin denemez gibi bir imaj var… Hindistan kıtası aslında Pakistan , Keşmir , Hindistan , Nepal , Bhutan , Srilanka(Seylan) , Maldivler ve hatta güney doğu Asya’nın batıya bakan kıyıları bu Hinduizm ve Budizm coğrafyasının birer parçalarıdır. 1.200.000 nüfüsü ile dünya nın ikinici kalabalık ülkesi ve bu nüfus artış hızıyla yakın zamanda Çin nin önüne geçecek.

Image for post
Image for post

Delhi ye gelişimiz sabah 7, Travel with us firmasının karşılamasıyla direkt Delhi tren istasyonuna gidiyrouz. İlk izlenimlerimiz beklediğimiz Hindistan görüntüsü…

Image for post
Image for post

6 saatlik tren yolcuğundan sonra Pakistan sınırındaki Amristar dayız. İlk durağımız Sih dininin en büyük tapınağının olduğu altın tapınakdayız. Altın Tapınak , sih dininin ortaya çıktığı 16.y.y.da yapılmış. Kutsal kabul edilen ve su giriş çıkışı olan büyük bir havuzun ortasında inşa edilmiş , dış cephesi de tamamen altın kaplama .Ayakkabısız girilen büyük tapınak 24 saat açık ve sabah 9 dan akşam 10 a kadar devamlı kutsal kitap okunuyor ve yayınlanıyor.

Image for post
Image for post

Amristar daki otelimizden sabah 5 gibi çıkıp Delhi ye geri dönmek için tren istasyonuna gidiyoruz. Delhi den hemen Katmandu için uçağa yetişmemiz gerekiyor, 2 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra havaalnında Nepal rehberimiz Ramis ve ekibi bizi alıp otele götürüyor.

Image for post
Image for post

Otelimiz Himalaya oldukça kaliteli, yemek menüsü zengin temiz 5 yıldızlı bir otel. yemekden sonra bir grup taksi ile Katmandunun meşhur alışveriş merkezi Thamel’e giderken biz 10 kişilik grup yürümeyi tercih ettik. Şehrin bir kısmını keşfettiğimiz 2–3 saatlik maceradan sonra otele döndüğümüzde artık iyice yorulmuşduk.

Image for post
Image for post
Amritsar da bir bakkal

Diğer Resimler için tıklayınız.

Yazının orjinali www.rehberingunlugu.com sitesinde yayınlanmıştır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store